Į titulinį

Kabelių angų priešgaisrinis sandarinimas
 

Kabelių angų priešgaisrinis sandarinimas yra reglamentuotas šiuose teisiniuose dokumentuose:

• STR 2.01.04:2004. Gaisrinė sauga. Pagrindiniai reikalavimai, p. 67: Nustatyto atsparumo ugniai ir gaisrinio pavojingumo atitvarinių konstrukcijų vietos, pro kurias eina kabeliai, ortakiai ir vamzdynai, neturi sumažinti pačiai konstrukcijai keliamų gaisrinių reikalavimų;

• Elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklėse, p. 49.Laidų ir kabelių perėjas per vidaus ir lauko sienas ar pertvaras ir tarpaukštines perdangas reikia įrengti taip, kad jos būtų lengvai pakeičiamos.
Dėl to perėjos turi būti nutiestos vamzdyje, lovyje ir pan. Tarpus tarp laidų, kabelių ir vamzdžių (lovių ir pan.) perėjose per sienas, pertvaras ir perdangas reikia per visą konstrukcijos storį užsandarinti A1 degumo klasės statybos produktų ir lengvai pašalinamu užpildu, kad negalėtų prasiskverbti ir susikaupti vandens ir plisti gaisras. Užsandarinti reikia taip, kad būtų galimybė pakeisti laidus ir kabelius ir papildomai nutiesti naujus. Užsandarinimo atsparumas ugniai turi būti ne mažesnis nei sienos, pertvaros ar perdangos.
Sandarinimui naudojamų medžiagų bandymo bei sertifikavimo tvarka yra numatyta Aplinkos ministro 2010 m. liepos 15 d. įsakyme Nr. D1-617 „Dėl Reglamentuojamų statybos produktų sąrašo“, kuriame numatoma, kad priešgaisriniam angų sandarinimui naudojamos medžiagos turi būti išbandytos pagal standarto LST EN-1366-3 „Inžinerinių tinklų įrenginių atsparumo ugniai bandymai. 3 dalis. Angų sandarinimo priemonės“ reikalavimus.

Dažniausiai pasitaikančios kabelių sandarinimo problemos:

• kabeliai per pertvaras/perdangas praveriami degiuose vamzdžiuose;

• kabeliai praveriami pro angas nepaliekant tarpelio tarp kabelio ir angos, tokiu atveju nėra galimybės angoje sumontuoti reikiamų parametrų sandarinimo medžiagų, pažymėtina, kad praveriami kabeliai turi užimti ne daugiau kaip 60 % angos ploto;

• kabeliai per pertvaras/perdangas pravedami pluoštu, kurio skersmuo yra didesnis nei leistinas: 100 mm;

• kabeliai sandarinami priešgaisrinėmis putomis, kurios yra skirtos priešgaisriniam langų bei durų montavimui;

• sandarinimo sistemos medžiagos sumontuojamos ne pagal montavimo instrukciją, nesilaikant griežtai nurodytų akmens vatos tankio bei lydymosi temperatūrų parametrų, priešgaisrinių dažų ar mastikų storių;

• panaudojamos priešgaisrinės sandarinimo sistemos, kurių išbandytas atsparumas ugniai yra mažesnis nei sandarinamos priešgaisrinės sienos, ypatingai tai yra aktualu 1 tipo priešgaisrinėm sienom bei perdangom, kurių atsparumas ugniai EI180: tinkamai užsandarinti tokias sienas ypač sudėtinga ir reikalauja kruopštaus planavimo ir pasirengimo jau angų kirtimo metu.
Taip pat norėtumėme paminėti kabelių dažymo po 300 mm abiejose sienose pusėse nuo sandarinimo problemą. Būtina pažymėti, kad yra daugelis sistemų, kurios išbandomos ir montuojamos be jokio kabelių dažymo sandarinimo vietoje ir atitinka aukštus atsparumo ugniai parametrus. Tačiau jeigu toks dažymas yra nurodytas projekto sprendiniuose, mūsų kompanija rekomenduoja montuotojams jį atlikti, nes sandarinimo kokybės šis dažymas nepablogina, o tik pagerina. Atskiru atveju to nerekomenduojame, kada yra naudojama modulinė sistema, kadangi tai kenkia pačiai sistemai, nes ji yra daugkartinio naudojimo ir eksploatacijos metu gali būti daugelį kartų išrinkta bei vėl sumontuota.

UAB Swelbalt siūlo plačiausią Lietuvoje priešgaisrinių angų sandarinimo sistemų asortimentą:

•  Protecta FR Acrylic – mažų angų sandarinimo akriline mastika sistema;
•  Protecta EX Mortar – netaisyklingų angų sandarinimo sistema skiediniu;
•  Protecta FR Board – panelinė akmens vatos ir dažų sistema didelėms angoms;
Protecta Cable transit – atviri blokai-vamzdeliai su viduje įmontuota išsipučiančia medžiaga, leidžiantis palikti atvirą angą eksploatacijos metu;
KBS Panel Seal ABL - panelinė akmens vatos ir dažų sistema sandarinimui drėgnose pramoninėse sąlygose;
Roxtec – modulinė hermetiška priešgaisrinė angų sandarinimo sistema, užtikrinanti daugkartinio išardymo ir sumontavimo galimybę sistema, sertifikuota EEx aplinkoms, EMC apsaugai ir kt.

« Grįžti